E-İçişleri  Yozgat Valiliği  Orta Anadolu Kalkınma Ajansı
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 


Bulunduğunuz Yer: Beldelerimiz  >>   Sırçalı

 SIRÇALI BELDESİ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

SIRÇALI BELDESİ
 
            Boğazlıyan ilçe merkezine 20 km mesafede bulunan Sırçalı  Kasabası  toplam 513 haneli 2045 nüfusludur.  Yerleşim Yeri Yozgat – Boğazlıyan Yolu üzerine kurulu olan köy  Atatürk yolunun 20. km’sinde Boğazlıyan İlçesi’nin kuzeyinde yerleşmiştir.  Köyün doğusunda Çakmak Kasabası, batısında Yamaçlı Kasabası, kuzeyinde Poyrazlı köyü, güneyinde Dereçepni Köyü,   güney batısında  Bektaşlı Kasabası yer almaktadır.
         Eski adı Sırçalı Tekke olan köyün adı 1998 yılında  Sırçalı Kasabası   olarak değiştirilmiştir. Kasabada Yürekli, Tanış, Karatekin, Gümüş, İlbay, Halıcı, Sağlık, Uyar, Böyük, Çevik, Yiğitsoy aileleri bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır, Kasabada yetişen en önemli ürün Buğday ve Şeker Pancarıdır.  Hayvancılık büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla yürütülmektedir.
        Sırçalı  Kasabası  nın tarihi; Sırçalı ismini eteğinde kurulduğu Sırçalı Dağı’ndan almaktadır. Bu dağda bulunan ağaç ve kayaların sıklığı nedeniyle buraya önceleri “sıkçalı” denildiği daha sonra ağızdan ağıza “sırçalı” biçiminde döndüğü sanılmaktadır. Tekke ismi ise köyde bulunan Aşağı cami içerisinde mezarı bulunan Şeyh İsmail ve Şeyh Said adında iki kişinin burada ulema olması ve öğrenci yetiştirmesinden gelmektedir. 1998 yılında köy belediyelik olduğu zaman  Tekke ismi kalkmış ve Sırçalı Kasabası ismini almıştır.
         Köye ilk gelen oğuz boyları önceleri hayvancılıkla uğraşmışlar daha sonra Avanos tarafından gelenler çanak – çömlek yapımında ilerlemişlerdir. Kel Aliler, Emir Aliler, Aşık Veliler ve İmam uşağı aileleri köye ilk gelenlerdendir.
         Sırçalı Kasabasında Taşıma Merkezi olan  10 Derslikli İlköğretim Okulu ve 5 adet öğretmen lojmanı bulunmaktadır. Köy okulunda bilgi teknolojisi sınıfı, internet bağlantısı ve 20 adet bilgisayar bulunmaktadır.

          Köy yolu asfalt İçme suyu su şebekesinden temin edilmektedir. Kanalizasyon şebekesi yapım aşamasındadır.
          Sağlık evi bulunmaktadır  köyde sağlık hizmetleri sağlık evi tarafından yürütülmektedir
          Köyde özel ağaçlandırma alanları Sırçalı Dağında bulunmaktadır.Mevzuat E Genelge

  

Boğazlıyan Kaymakamlığı Tel:0 354 645 10 10 Adres : Hükümet Konağı Kat:2 Boğazlıyan/YOZGAT
Boğazlıyan Proje Koordinasyon Merkezi Web İşlemleri Birimi